פוליגרף
דף הבית » גרפולוגיה
 

גרפולוגיה

 

בדיקת גרפולוגיה בחברת גוזלן - פוליגרף ואבחון מידע
מספקת שירותי גרפולוגיה תעסוקתית, עבור חברות ומוסדות, בכל רחבי הארץ.

גרפולוגיה זה תחום העוסק בזיהוי הכתב. המטרה של גרפולוגים היא לקבוע האם שני מסמכים נכתבו בכתב יד של אדם אחד ע"י ניתוח כתב יד. כיום תחום זה מקובל במיוחד כחוות דעת מומחה המוגשות לבית המשפט וכאמצעי למיון עובדים.

לעתים דרוש למעסיקים אמצעי נוסף לבחינת מועמדים, כזה אשר יאפשר להם לבחון לא רק את מילותיהם, אלא גם את מה שעומד מאחוריהן. במקרים אלה בדיקה גרפולוגית הינה כלי יעיל ונוח.

עם סיום הבדיקה הגרפולוגית הלקוח מקבל לידיו דוח סיכום הכולל:
• הערכה כללית של הנבדק
• הערכת יושר ואמינות
• הערכת מוטיבציה וחריצות
• הערכה לגבי כושר הביטוי ויחסי האנוש של הנבדק
• הערכת יכולת עמידה בלחץ והתמדה.
• וסיכום ההתרשמות הכללית.

לכל דוח בדיקת גרפולוגיה מצורפת הערכה כמותית של האפיונים הפסיכולוגיים ודירוג היכולות.

כמו כן, מנוסה החברה במתן שירותי אימות מסמכים וחתימות, כולל חוות דעת מומחים לבתי משפט.

גוזלן - מקצועי באמת

 

גרפולוגיה כאמצעי למיון עובדים – גרפולוגיה תעסוקתית
היתרון הגדול ביותר של מיון עובדים חדשים בעזרת חוות דעת של גרפולוג מקצועי או אבחון גרפולוגי זה שאי אפשר להתכונן לבחינה הזו. כתב היד נגזר מפקודות המועברות מהמוח ומתבטאות בתנועות אלו ולא אחרות. כתב ידו של האדם מלמד באופן ישיר על אופיו. תכונות אלו קשה מאוד לחשוף בשיטות אחרות.
כיום מיוני העובדים המקובלים בחברות הגדולות אלו מבחנים פסיכוטכניים. למבחנים הללו מתכוננים בדיוק כמו שמתכוננים למבחן פסיכומטרי או למבחן בגרות, וכך השיטה מאבדת בעצם את עיקריה. יכול מאוד להיות שאותו המועמד עשה רק אתמול את מבחן המיון שמוגש לו, והוא יודע טוב מאוד מה צפוי ממנו לעשות כדי להצליח. בתחום הגרפולוגיה אין דרך לעשות את זה. אין דרך להסוות את כתב היד הטבעי של האדם.
יתרון נוסף של אבחון גרפולוגי או בדיקה גרפולוגית על פני שיטות אלטרנטיביות למיון כוח אדם זה שזו השיטה המהירה ביותר שיש, גם עבור הנבדק, וגם עבור המעסיק הפוטנציאלי שלו. הבחינה לוקחת לא יותר מחצי שעה, ותוצאותיה יכולות להגיע בתוך 24 שעות. בצורה זו הנבדק לא צריך לבלות יום שלם במיונים, והמעסיק לא זקוק לשבוע שלם בשביל לפענח את כל המבחנים המורכבים של המועמדים.
כדי לבצע בדיקה גרפולוגית כראוי יש לשמור על כמה כללי ברזל:
יש לספק לנבדק מקום נוח לעשות בו את הבחינה, היד שלו צריכה להיות משוחררת ואסור שהמראיין יהיה בסביבתו בשעת כתיבת המכתב. המכתב שנשלח לגרפולוג צריך להכיל לפחות 30 שורות הכתובות בשפת האם של המועמד, או בשפה אחרת שבה יש לו שליטה מוחלטת. אין משמעות עקרונית למה שכותבים, בדרך כלל רוב הנבדקים בוחרים לכתוב את קורות חייהם.
גרפולוגיה זו השיטה הטובה ביותר לקבוע האם העובד מתאים לאייש את התפקיד אליו עובר מיונים. שיטה זו מסבירה פנים גם למעסיק וגם לעובד הפוטנציאלי.
 
גרפולוגיה משפטית:
ישנם לא מעט תיקים שבהם השופט מבקש חוות דעת של גרפולוג. גרפולוגיה נחשבת למדע שאפשר לסמוך עליו ויש לא מעט משפטים שבהם השופטים הסתמכו על חוות דעת גרפולוג. ראיה זו אינה מספיקה כדי לעמוד כשלעצמה, אך היא מהווה חיזוק מעולה לגרסה של אחד הצדדים.
גרפולוגיה יכולה להיות יעילה במיוחד במשפטים כלכליים ובטענות לזיוף חתימה. גרפולוג אמור לזהות בצורה חד משמעית האם החתימה אמיתית או מזויפת. לפעמים קשה מאוד לזהות זאת. אם נחשוב על מסמך ישן בן כ-10 שנים, חלקים מהחתימה כבר נמחקו. במצבים כאלו יש דרכים לשפר את סיכוייו של כל גרפולוג לבצע את עבודתו בכך שיביאו לעיונו חתימות רבות מתקופות שונות בחייו של האיש.
גרפולוגיה זהו מדע שיכול לשפוך אור על תיקים משפטיים מורכבים ולעזור לשופט להגיע להחלטה הנכונה.


 

 
 

 

גרסה להדפסה גרסה להדפסה       שליחה לחבר שליחה לחבר